Bez kategorii

Trądzik różowaty – Przyczyny, objawy, leczenie

Trądzik różowaty (łac. acne rosacea) to choroba która dotyczy głównie kobiet w wieku dojrzałym, najczęściej po 40 roku życia.

Jednak pierwsze symptomy choroby mogą się pojawić nawet w wieku 25 lat.

Pomimo, że choroba głównie dotyczy płci pięknej, jej postać z przerostem rhinophymy – czyli przerost i guzowatość nosa – dotyczy tylko mężczyzn.

Jest to schorzenie należące do grupy dermatoz. Polega na przewlekłym zapaleniu skóry, na skutek czego powstają wykwity różnego rodzaju: rumieniowe, grudkowe oraz krostkowe.

Zmiany dermatologiczne najczęściej zauważalne są na środkowej części twarzy, szczególnie w pierwszym etapie rozwoju choroby. Podłożem schorzenia jest łojotok oraz zaburzenia naczynioruchowe. W jej przebiegu możemy zauważyć naprzemienne okresy zaostrzenia i wyciszenia się objawów.

Pomocnym zabiegiem w redukcji śladów po trądziku jest mezoterapia igłowa Poznań. Zachęcamy do umówienia się na ten zabieg w poznańskim gabinecie Stankowscy-Białach.

Przyczyny trądziku różowatego:

Etiopatogeneza trądziku różowatego nie jest do końca opisana oraz wyjaśniona.

Na zachorowanie składa się kilka rzeczy:

 • Pierwsza i najważniejsza to podłoże genetyczne i osobiste genetyczne uwarunkowania:
  budowa naczyń krwionośnych, uwarunkowania hormonalne oraz ukształtowanie systemu odpornościowego.
 • Należy tutaj wspomnieć również o fototypie skóry, ponieważ większą tendencję do zachorowań posiadają ludzie z jasną karnacją stanowiący fototyp I i II.
 • Drugą składową stanowią czynniki środowiskowe takie jak spożywanie alkoholu, dieta, narażenie na zmiany temperatur czy stosowane kosmetyki.
 • Główną rolę w powstawaniu schorzenia stanowi jednak nasz układ immunologiczny oraz zaburzenia naczynioruchowe.

Po za wyżej wymienionymi czynnikami przyczyną trądziku różowatego mogą być również, zaburzenia ze strony układu pokarmowego takie jak: niedokwasota czy wrzody żołądka.

Objawy trądziku różowatego:

W przebiegu choroby wyróżniamy trzy podstawowe grupy zmian chorobowych:

 • Zmiany rumieniowe: stanowią one początkowy etap choroby. Objawiają się przejściowym występowaniem zaczerwienienia na twarzy, które często jest bagatelizowane, ponieważ są u kobiet mylnie zaliczane do zmian związanych z okresem menopauzy.
 • Zmiany grudkowe i krostkowe: w tym etapie choroby występuje rumień. Jest on zauważalny już na samym początku oraz dodatkowo pojawiają się na skórze zmiany grudkowe i krostkowe. Powodują, że cera staje się nierówna oraz pogrubiona – swoim wyglądem przypominają trądzik młodzieńczy. Na tym etapie pojawiają się również teleangiektazje – są to tzw „pajączki naczyniowe”, które charakteryzują się poszerzeniem drobnych naczyń krwionośnych.
 • Zmiany przerostowe: przerost gruczołów łojowych oraz skóry nosa, powstają guzy zapalne i nacieki. Ten etap głównie dotyczy mężczyzn, powstaje tutaj wyżej wspomniana rhinophyma, w przebiegu które pojawia się charakterystyczny nos, potocznie nazwany nosem kalafiorowatym.

Po za wymienionymi grupami objawom trądziku różowatego towarzyszy świąd i pieczenie skóry.

Zmiany najczęściej dostrzegalne są na środkowej części twarzy, jednak zdarzają się wypadki występowania objawów trądziku różowatego na dekolcie oraz plecach.

Do powikłań tej choroby zaliczane jest zapalenie spojówek.

Trądzik różowaty – Leczenie:

Terapia trądziku różowatego powinna być dostosowana do stopnia zaawansowania choroby oraz do zmian, które pojawiły się na skórze. Najważniejszą rzeczą jest zgłoszenie się do poradni dermatologicznej już po zauważeniu pierwszych objawów choroby.

Trądzik różowaty w leczeniu nie jest łatwym procesem i niestety nie jest on uleczalny w każdym wypadku.

Na szczęście mamy do wyboru szeroką gamę różnych opcji: zaczynając od zabiegów kosmetycznych po leczenie miejscowe oraz ogólnoustrojowe, a nawet chirurgiczne.

 • Leczenie kosmetyczne obejmuje różne zabiegi, które mają na celu wspomaganie leczenia wyznaczonego przez lekarza dermatologa.
 • W salonie kosmetycznym znajdziemy zabiegi zamykania naczynek czy ultradźwięki lub jonoforezę, jednak przed udaniem się na jakikolwiek z nich należy skonsultować się z lekarzem.
 • Leczenie miejscowe obejmuje stosowanie różnych kremów czy maści na zmieniony chorobowo obszar. Do tego celu możemy wybrać różnego rodzaju preparaty takie jak: antybiotyki z metronidazolem w postaci żelu lub kremu, albo kwasem azelainowym, który jest głównie pomocny przy usuwaniu zmian zapalnych.

Trzeba zaznaczyć, że istnieją również leki o naturalnym składzie, które dobrze radzą sobie z leczeniem trądziku różowatego, są to preparaty takie jak: Derminax, Nonacne czy Royal Skin 500.

Trądzik różowaty – Pielęgnacja:

Na rynku kosmetycznym znajdziemy bardzo szeroką gamę preparatów do pielęgnacji przy trądziku różowatym.

Naszym głównym sprzymierzeńcem będzie systematyczność w domowych zabiegach.

Na samym początku najlepiej zaopatrzyć się w specjalne produkty myjące do twarzy i pożegnać się ze zwykłym mydłem, które zamiast nawilżyć, wysuszy skórę i spowoduje zaostrzenie zmian.

W sklepach kosmetycznych oraz aptekach znajdziemy specjalne żele oraz pianki do mycia, które złagodzą i nawilżą naszą skórę, a jednocześnie pozbędą się nadmiaru sebum i zanieczyszczeń zgromadzonych po całym dniu.

Jeśli używamy produktów do demakijażu dostępne są również specjalne serie dla skóry z trądzikiem różowatym, ograniczą one rozsiewanie bakterii i zaostrzenie zmian trądzikowych. Należy również zrezygnować z wszelkich preparatów zawierających alkohol oraz z peelingów.

Kosmetyki powinny w swoim składzie zawierać: bisabolol, wyciąg z nagietka, pantenol czy alantoinę oraz witaminy: E,PP,C i K.

Natomiast do osuszania twarzy najlepiej przeznaczyć osobny ręcznik.

Do pielęgnacji możemy również użyć sposobów naturalnych np. ziół.
Zioła w trądziku różowatym to nasi sprzymierzeńcy: zmniejszą zaczerwienienie oraz łagodzą stan zapalny. Szczególnie dobrze sprawdzi się napar z rumianku, do przemywania twarzy można użyć również siemienia lnianego.

W wypryskach ropnych i grudkach warto zaopatrzyć się w aptece w maść lub pastę cynkową, która posiada bardzo prosty skład. Maść cynkowa w trądziku różowatym pomoże pozbyć się zmian krostkowych przez wysuszenie ich, dodatkowo posiada działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, które ograniczy rozsiewanie się bakterii na pozostałe części twarzy.

Dieta przy trądziku różowatym:

Dieta to ważny element, który stanowi wspomaganie podczas leczenia trądziku różowatego.

Powinna być ona bogata w produkty zawierające błonnik pokarmowy oraz w antyoksydanty, co przyczyni się do oczyszczania organizmu.
Najlepszym źródłem antyoksydantów są warzywa i owoce, natomiast błonnik zapewnią produkty pełnoziarniste.

Warto też wprowadzić do swojej diety nienasycone kwasy tłuszczowe, które znajdziemy w dużej ilości w rybach morskich.

Dietetycy polecają aby w jadłospisie pojawiły się produkty takie jak: brokuły, oleje roślinne, czerwona papryka, awokado, cytrusy, kiełki zbóż oraz orzechy.

Warto jeść produkty zawierające dużą ilość witaminy A. Odpowiedzialna jest za zdrowy wygląd naszej skóry.

W diecie należy pamiętać również o witaminie E. Pomaga w gojeniu się ran i w eliminacji blizn, jej dużą ilość znajdziemy np. w nasionach słonecznika.

Należy unikać potraw smażonych, tłustych i gorących, które przyczyniają się do zaostrzenia zmian chorobowych.

Warto również zrezygnować z ostrych przypraw oraz spożywania napojów alkoholowych.

Czekolada, cukry proste oraz wszelkiego rodzaju słodycze i słodzone napoje również nie pomogą naszej skórze w regeneracji i w ustąpieniu choroby.

Podsumowanie:

Trądzik różowaty jest chorobą, która może przysporzyć nam wiele problemów.

Jeśli podejdziemy do niej ze spokojem oraz racjonalnym myśleniem możemy w znacznym stopniu ją złagodzić, a nawet się jej pozbyć.

Pamiętajmy zatem aby jak najszybciej skonsultować się z lekarzem i podjąć leczenie, które będzie dla nas odpowiednie.

Warto również skorzystać o opcji medycyny naturalnej oraz ziołolecznictwa, aby poprawić swój komfort życia.

Ważne też aby zadbać o swoją codzienną pielęgnację. Systematyczność to klucz do sukcesu w wielu dziedzinach życia, sprawdzi się również w przypadku trądziku różowatego.

Zmiana odżywiania wpłynie dobrze nie tylko na naszą skórę, ale i również na samopoczucie.

Jednak na samym początku uzbrójmy się w cierpliwość oraz optymizm, bo dobre nastawienie jest złotym środkiem nawet na najgorsze schorzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *